Author Topic: Sanjalska raziskava  (Read 5267 times)

Offline Saso

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1453
Sanjalska raziskava
« on: 13 February 2013, 17:39:13 »
Iščem 20-30 prostovoljcev, ki bi želeli sodelovati v sanjalski raziskavi. Naloga ni zahtevna, saj vključuje le redno (vsakodnevno) zapisovanje in objavljanje sanj.

Raziskava se bo začela, ko se prijavi najmanj 20 kandidatov in bo potekala na zaprtem delu spletnega foruma ''Umetnost Sanjanja'', do katerega bodo imeli dostop izključno udeleženci.

Za prijave pišite na [email protected], v polje ''Subject''/''Zadeva'' napišite ''Sanjalska raziskava''.

Offline Saso

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1453
Re: Sanjalska raziskava
« Reply #1 on: 22 May 2013, 17:30:39 »
Glede na precej skromen odziv sem se odločil objaviti nekoliko več informacij o sami raziskavi in njenem namenu.

 

Raziskava temelji na naslednjih predpostavkah:


1. Vsakdanji (fizični) svet, ki ga zaznavamo med dnevno budnostjo, je ''konsenzualna realnost''.

Živimo v skupnem okolju, kjer smo v interakciji z neko skupino ljudi. Da se med seboj lahko sporazumevamo, smo si izmislili jezik, s katerim opisujemo vse, kar vidimo. Stvarem smo določili pomen, da se o njih lahko pogovarjamo. Sklenili smo dogovor, da je taka naša realnost. To pomeni, da je način, na katerega dojemamo svet in na katerega si razlagamo stvari okoli sebe, pogojen z dogovorom (''programom''), ki smo ga sprejeli v preteklosti (primarno od staršev, v nadaljevanju od vrstnikov, okolice itd.). Ta ''program'' imamo v glavi in ga uporabimo (oziroma se samodejno aktivira) vedno, kadar se na primer želimo o čem pogovarjati.

Če na primer pogledamo skozi okno, vidimo ljudi, zgradbe, avtomobile, drevje in kup drugih reči (objekte percepcije). Ker vsak od nas gleda skozi okno svojega doma, sicer vidimo različne objekte percepcije, a se o njih kljub temu lahko pogovarjamo (jih opisujemo, razlagamo, primerjamo...), ker imamo o njih skupno ''predstavo'' (uporabljamo enak dogovor/program).


2. Sanje niso le množica naključnih podob, ki jih naš um ponoči procesira (bodisi le kot ''razbremenitev možganov'' ali pa z namenom, da bi razrešili kakšen problem, s katerim se ukvarjamo čez dan). Vsak od nas je namreč že sanjal različne objekte percepcije (recimo avto, drevo, hišo,...), kar pomeni, da lahko tudi sanje dojemamo kot ''konsenzualno realnost''.


3. V sanjah obstajajo (arhetipske) lokacije in kraji, o katerih sanjamo vsi ljudje (sanjamo na primer svoj dom, domači kraj, šolo, mesto, nakupovalne centre, garaže, pa morje, gore, reke, jezera in gozdove,...). Če te objekte percepcije poskusimo umestiti v prostoru (jih narisati v obliki ''zemljevida''), so te lokacije in kraji pri vseh pozicionirane na (približno) istem mestu. Tega zaenkrat sicer ne bomo raziskovali, če je kdo zainteresiran, pa vabljeni k sodelovanju pri projektu, ki na forumu že poteka.


4. Pri različnih ljudeh se v sanjah pojavljajo isti elementi (na primer iste lokacije, podobne ali enake vsebine, iste aktivnosti in podobno).



Namen raziskave je ugotoviti, v kolikšni meri se pri različnih ljudeh pojavljajo iste lokacije, katere so in kako pogosto se ponavljajo ter ali različni ljudje istočasno sanjajo iste (ali podobne) vsebine.


Trajanje raziskave: 2 meseca


Od udeležencev se pričakuje redno (vsakodnevno) zapisovanje sanj, zato prosim, da se prijavite izključno resni kandidati, ki se že spomnite vsaj enih sanj na noč. Navodila glede posredovanja sanj bodo udeleženci prejeli po mailu.


Za prijave pišite na [email protected] (v polje ''Subject''/''Zadeva'' napišite ''Sanjalska raziskava''), za dodatne informacije in odgovore na morebitna vprašanja pa se oglasite preko FB strani ali v nadaljevanju te teme.

 
Vabljeni k sodelovanju! :thumbsup:

Offline Primoz

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
  • Gender: Male
Re: Sanjalska raziskava
« Reply #2 on: 27 May 2013, 20:39:07 »
Ko sem pred dnevi gledal oddajo o hoji po žerjavici je voditelj razlagal o tem, da mora biti neko min število udeležencev da "prebijejo led"
...sem študiral, da mora biti to verjetno ključno tudi pri skupinskih sanjah.

Tudi tu vidim, da iščeš gručo ljudi. He he, je to naključje :) ali je nekaj na tem ?

Offline Saso

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1453
Re: Sanjalska raziskava
« Reply #3 on: 27 May 2013, 20:52:00 »
Jaz bi rekel, da gre bolj kot ne za naključje. :)

Kako je s hojo po žerjavici, sicer ne vem, vem pa, da za skupinsko sanjanje pač mora biti skupina (čeprav gre tudi v dvoje). :mrgreen:

Za raziskavo pa mora biti skupina (čeprav je 20-30 ljudi precej majhen vzorec), da lahko rečeš, da so rezultati kredibilni. Sicer sem upal, da se bo (v nekem doglednem času) nabralo zadosti ljudi, da bi se videlo, če so naše sanje (tudi) vsebinsko povezane (če več ljudi v istem času sanja iste ali podobne sanje), ampak glede na trenutne izglede kaže, da bo ta del ostal za kdaj drugič (ali pa za drugo okolje).

Offline Saso

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1453
Re: Sanjalska raziskava
« Reply #4 on: 13 August 2013, 17:30:16 »
Po daljšem zatišju mi je končno spet uspelo narediti vmesni pregled stanja za sanjalsko raziskavo. Presek je narejen na dan 13. 8. 2013.


Število udeležencev: 7

Povprečen čas sodelovanja: 58,7 dni

Do zdaj zbranih sanj: 107 (v povprečju 21,4 sanj na udeleženca, čeprav je številka brezpredmetna, saj dejansko variira od 0 pri najmanj, pa do 38 pri najbolj aktivnem)


Vabim vas, da še naprej pošiljate svoje sanje in se v naprej lepo zahvaljujem za vaše sodelovanje. :)

Offline Primoz

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
  • Gender: Male
Re: Sanjalska raziskava
« Reply #5 on: 26 September 2013, 09:54:01 »
Sicer predlog za naprej, če projekt traja predolgo časa recimo več kot 1 mesec, nam motivacija pade in izgubimo voljo, energijo za opravljanje projekta.
Zato predlagam, da so projekti časovno krajši, ali pa da se jih raje po nekem času če je še interes podaljšuje.

Offline Saso

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1453
Re: Sanjalska raziskava
« Reply #6 on: 26 September 2013, 12:33:46 »
Primož, živjo,

Hvala za predlog, bom vsekakor imel v mislih pri projektih v bodoče. :thumbsup:

V konkretnem primeru pa ne gre za projekt, ampak za raziskavo (ki je pravzaprav prav tako časovno omejena – na 2 meseca oziroma cca. 60 objavljenih sanj na udeleženca). Sicer sem sprva upal, da mi bo uspelo zbrati 20-30 ljudi, ki bi začeli in končali s sodelovanjem na isti dan (tako bi lahko sanje primerjal tudi vsebinsko – če se na isti dan pri različnih ljudeh pojavljajo iste ali podobne vsebine, lokacije itd.), ampak sem to idejo (vsaj zaenkrat) opustil – če pogledaš timestamp na prvem prispevku, lahko vidiš, da je vabilo objavljeno že od februarja; nekaj ljudi se je prijavilo za sodelovanje že takrat, a jih je večina izgubila interes, še preden se bi zadeva na tak način uradno sploh začela. :-\ Zato sem nekoliko priredil namen raziskave in bom zaenkrat (oziroma ko bom pač nabral po cca. 60 zapisov od 20-30 ljudi, pa še to je glede na do zdaj zbrane sanje precej žalosten vzorec) poskušal ugotoviti/potrditi le to, v kolikšni meri lahko tudi na sanje gledamo kot na konsenzualno realnost. :)

Kar se sicer tiče motivacije, volje, energije, interesa in ostalega, pa je moje mnenje,

1. da je doseganje lucidnosti proces, ki se (vsaj glede na moje izkušnje) ne zgodi v trenutku, ampak se počasi pripravlja teren za ozaveščanje (krepitev sanjskega spomina, razvijanje dvojnika in pozornosti sanjanja,...). Vse to enostavno rabi svoj čas (sploh, če je lucidno sanjanje za udeleženca nekaj novega, nepoznanega);

2. da se pri skupinskih projektih dejansko ustvari energijski tok (skupinska namera, kolektivna energija ali kakorkoli to pač imenuješ), ki podpira vse udeležence in jim omogoča lažje/hitrejše napredovanje, ampak da je brezpredmetno, da jaz to ponavljam do onemoglosti, če udeleženci tega (iz kateregakoli razloga pač že) ne izkoristijo;

3. da so motivacija, volja in interes stvar vsakega posameznika, ki se za sodelovanje (prostovoljno) odloči.

Pri raziskavi (vsaj na način, kakor je tale zasnovana), pa je zadeva žal nekoliko drugačna – ljudje imamo različne interese in (vsaj pri večini; žal tudi sodelujočih) sanjanje ni prioriteta (kar je seveda normalno); sodelujočim je na razpolago omejen čas in izključno od njih je odvisno, koliko ga namenijo sanjanju in posledično raziskavi (če recimo ne zapisujejo/šerajo sanj vsakodnevno, pač traja dlje od dveh mesecev, da objavijo po 60 sanj); in nenazadnje – ni kolektivne podpore, ker pač vsak sodeluje individualno; od tod posledično pride do pomanjkanja motivacije, interesa itd.

Glede na vse to sem se pač sprijaznil, da bo trajalo precej dlje, kot sem prvotno upal, da bo tale raziskava dala kakšne rezultate, ampak tako pač je (vsaj trenutno). :) Zato sem več kot vesel vsakega, ki je pripravljen sodelovat in dokler je pač pripravljen sodelovat. ;)

Sicer pa lahko recimo tukaj (ali pa ne nazadnje tukaj in tukaj; glej datume zadnjih objav) vidiš, koliko je pri nas na splošno interesa za te reči... :-\

Offline Saso

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1453
Re: Sanjalska raziskava
« Reply #7 on: 30 October 2013, 11:33:15 »
Še malo statistike; presek je narejen na dan 30. 10. 2013.


Število udeležencev: 7

Povprečen čas sodelovanja: 135,9 dni

Do zdaj zbranih sanj: 124 (v povprečju 20,7 sanj na udeleženca)


Vabim vas, da še naprej pošiljate svoje sanje in se v naprej lepo zahvaljujem za vaše sodelovanje. :thumbsup:

Offline Saso

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1453
Re: Sanjalska raziskava
« Reply #8 on: 24 February 2014, 17:24:24 »
Sanjalska raziskava še vedno poteka, na dan 24. 2. 2014 je stanje sledeče:


Število udeležencev: 8

Povprečen čas sodelovanja: 231,6 dni

Do zdaj zbranih sanj: 187 (v povprečju 26,7 sanj na udeleženca)


Dva udeleženca se počasi že približujeta proti 60 objavljenim sanjam, vse skupaj pa vabim, da še naprej pošiljate svoje sanje in se v naprej lepo zahvaljujem za vaše sodelovanje. :thumbsup:

Če veste za koga, ki bi ga sodelovanje utegnilo zanimati, prosim posredujte povezavo na povabilo.

Offline Saso

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1453
Re: Sanjalska raziskava
« Reply #9 on: 05 September 2014, 12:44:59 »
Obveščam vas, da z današnjim dnem zaključujem z zbiranjem sanj za sanjalsko raziskavo.

Vsem sodelujočim se najlepše zahvaljujem za sodelovanje! :thumbsup: Majhno darilce vas za kompenzacijo vašega časa in vložene energije čaka na mailu, mene pa čaka še nekaj dela, preden ta projekt zaključim in se lahko v celoti posvetim drugim rečem. :)

Sporočim, ko bo poročilo pripravljeno.

Hvala za sodelovanje in veliko sreče pri potovanjih v druge svetove! :thumbsup: