Author Topic: Calea zacatechichi  (Read 15184 times)

Offline Saso

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1453
Calea zacatechichi
« on: 20 November 2008, 09:42:06 »


Calea je poznana tudi pod imenom "pasja zel". Grmičje spada v družino sončnic (?), njena domovina pa so Mehiška višavja in določeni predeli Costa Rice. Calea zraste od 1 do 1,5 metra v višino in ima številne veje s parnimi, ovalnimi listi, dolgimi 3-5 cm in širokimi 2-4 cm.

Mehiški indijanci Chontal jo uporabljajo za doseganje jasnovidnih sporočil skozi sanje, v Mehiški ljudski medicini pa služi tudi za uravanje metabolizma. Indijanci caleo imenujejo tudi "Božje listje". Cenjena je zaradi zmožnosti prečiščevanja čutov, spodbujanja vizij v sanjah in drugih splošnih zdravilnih lastnosti.
Šamani zel uporabljajo za sprejemanje preroških sporočil skozi sanje, običajni ljudje v Mehiki pa jo uporabljajo za spodbujanje teka in med drugim tudi za uravnavanje prebave.


Efekti

Calea povzroča pomirjajoč in dremav občutek in poveča možnost spontanega prebujenja med sanjami. Psihoaktivni efekt je izrazito subtilen in ga lahko opišemo kot sanjavega. Pravijo, da občutek ugodja lahko traja tudi dan ali več, pri čemer pa ni negativnih stranskih učinkov. Calea med Mehiškimi Indijanci velja za halucinogen, kljub temu pa znanstveniki še niso uspeli izolirati halucinogenih alkaloidov.


Uporaba

3 do 25 gramv zdrobljenih, posušenih listov spijemo kot čaj, za katerega je značilen izrazito grenak okus (ampak ko rečem grenak... :o ). Nekateri priporočajo tudi kajenje posušenih listov v kombinaciji s čajem, ki ga počasi popijemo.


Dodatne informacije: Erowid

Offline trioke

  • Newbie
  • *
  • Posts: 4
Re: Calea zacatechichi
« Reply #1 on: 20 November 2008, 09:43:56 »
Ima kdo iskušnje s to rastlino?

Offline Saso

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1453
Re: Calea zacatechichi
« Reply #2 on: 20 November 2008, 09:44:36 »
Hja... :-\ Jaz sem se z njo zelo na hitro srečal... Okus mi je bil tako grenek, da to še opišem težko... :P
Takrat nisem opazil kakih sprememb (no, res je, da nisem spil cele skodelice... :roll: ), se bom pa po mojem naslednji vikend, ko bom imel malo več časa, potrudil, da jo izpraznim do dna, zraven pa še enega pokadil. Bom poročal, kakšna bo situacija... ;)


Offline ondollo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Calea zacatechichi
« Reply #4 on: 20 June 2011, 21:55:58 »
Lep pozdrav!

Sem nov na forumu. Stran sem zasledil, ko sem iskal podatke o Calei. Naročil sem si jo in danes bom prvič poskusil famozni übergrenki čaj pred spanjem.

Offline Saso

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1453
Re: Calea zacatechichi
« Reply #5 on: 23 June 2011, 08:52:10 »
Pozdravljen, ondollo in dobrodošel na forumu! :thumbsup:

Glede na to, da je od objave tvojega prispevka minilo že par dni, si verjetno čaj že preskusil. Kako se ti je zdel?

lp

Offline ondollo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Calea zacatechichi
« Reply #6 on: 23 June 2011, 22:13:18 »
Pozdravljen Saso in hvala za sprejem!

Ja, sem spil že nekaj deci tega čaja.

Prvo me je presenetilo, ker sploh ni bil tako grenek kot sem bral. Bil je prav prijetnega okusa (spominja na žajbelj). Šele včeraj sem na famozno grenkobo naletal proti koncu skodelice. Učinek na sanje je bil tak, da sem zaznal več sanj, ki so bile bolj žive, vendar se jih v celoti ne spomnem, le v fragmentih. Danes bom četrtič pil čaj, morda bo kaj drugače, ker vsakič malo variram, kako ga pripravljam.

Offline Saso

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1453
Re: Calea zacatechichi
« Reply #7 on: 24 June 2011, 08:35:43 »
Zanimivo... Meni se je zdel pa tako grenek, da sem imel odpor že do tega, da bi si ga sploh pripravil... :P :mrgreen:

Kako ga pa pripravljaš?

Offline ondollo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Calea zacatechichi
« Reply #8 on: 04 July 2011, 23:39:34 »
Se navadiš na okus. Postane prav prijeten.  8)

Zavrem vodo in vanjo vsujem od 3 do 6 gramov posušenih zdrobljenih listov. Pustim stati nekje od 10 do 15 minut in počasi popijem. Če pustim stati manj kot 10 minut, je čaj manj grenek, in nekako se mi zdi, da to pomeni, da je manj efektiven? Nisem prepričan. :)

Danes spet pijem čaj tako pripravljen, bomo videli, kaj bo s sanjami. ;D

Saso, a ti si poskusil vse te rastline za pomoč lucidnosti?

Offline Saso

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1453
Re: Calea zacatechichi
« Reply #9 on: 05 July 2011, 08:51:34 »
Se navadiš na okus. Postane prav prijeten.  8)

Vsaka čast. :thumbsup: Namreč, jaz sem okus čaja poskušal "popravljat" z medom, sladkorjem in cedevito (seveda ne vse naenkrat), pa nič ni niti omililo te čudne grenkobe. :P

Saso, a ti si poskusil vse te rastline za pomoč lucidnosti?

Vseh verjetno ne, poskusil sem pa Caleo (sicer samo kot čaj, kadil je nisem), tinkturo modre lilije (Nymphaea caerulea), pa Silene capensis - korenino, ki sem jo žvečil na suho ali pa zdrobil v prah in mešal z vodo. Poleg teh sem poskusil tudi Lycoris radiato (Red Spider Lily), ampak v tabletkah (Brilliant Dreams - kombinacija l. radiate s holinom in melatoninom, Dreamscape - kombinacija l. radiate in melatonina in Lucid Dreamer - kombinacija l. radiate in holina).

Offline ondollo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Calea zacatechichi
« Reply #10 on: 05 July 2011, 22:21:03 »
Vsaka čast. :thumbsup: Namreč, jaz sem okus čaja poskušal "popravljat" z medom, sladkorjem in cedevito (seveda ne vse naenkrat), pa nič ni niti omililo te čudne grenkobe. :P

Sem poskusil tudi jaz posladkati, a je bilo ogabno. Raje pijem samo grenkobo. :)

Vseh verjetno ne, poskusil sem pa Caleo (sicer samo kot čaj, kadil je nisem), tinkturo modre lilije (Nymphaea caerulea), pa Silene capensis - korenino, ki sem jo žvečil na suho ali pa zdrobil v prah in mešal z vodo. Poleg teh sem poskusil tudi Lycoris radiato (Red Spider Lily), ampak v tabletkah (Brilliant Dreams - kombinacija l. radiate s holinom in melatoninom, Dreamscape - kombinacija l. radiate in melatonina in Lucid Dreamer - kombinacija l. radiate in holina).

Zanimivo se bere. :D
Bom kaj poskušal ob priliki.

Offline ondollo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Calea zacatechichi
« Reply #11 on: 21 November 2011, 23:24:47 »
Lep pozdrav po dolgem času!

Da se vrnem h caleini grenkobi — očitno prvič nisem delal "pravilno" čaja, saj je bila grenkoba znosna. Danes sem si naredil čaj iz caleinega ekstrakta (pijem medtem ko to pišem) in sicer 1 g, kar ustreza nekje 10 g posušenega listja. Ja, to je ogabno, upravično slovi. :-\ Kar pa me ne bo ustavilo v eksperimentiranju in raziskovanju sanj s pomočjo calee. :D

Offline Saso

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1453
Re: Calea zacatechichi
« Reply #12 on: 23 November 2011, 07:43:27 »
Pozdravljen, ondollo. :)

No, tale tvoj opis mi je pa bolj "domač"... :twisted: Si od julija naprej tudi še kaj eksperimentiral? Kako si zadovoljen s caleinim delovanjem?

Offline ondollo

  • Newbie
  • *
  • Posts: 6
Re: Calea zacatechichi
« Reply #13 on: 24 November 2011, 14:30:51 »
Pozdravljen,

sem nekaj ekperimentiral, a ne veliko. Problem je, ker nisem dosleden pri preverjenjih resničnosti (reality check), vedno padem na lasten trik, da ko bom sanjal, bom ja poštekal, da sanjam zaradi absurdnosti dogajanja, a se seveda to ne zgodi. In s caleo sem neupravičeno pričakoval, da bo pomagala toliko, da meni ne bi bilo treba narediti nič. Sicer pa mi pojača sanje v smislu, da so bolj realistične in daljše, predvsem pa se mi zjutraj zdi, da je bila žurka v glavi celo noč. :mrgreen:

Drugače pa za naslednjo rundo nameravam skuhat čaj pred spanjem, se po kakih treh urah zbuditi, spiti čaj in si pomagati z WILD tehniko.

Offline Saso

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1453
Re: Calea zacatechichi
« Reply #14 on: 25 November 2011, 08:17:29 »
Problem je, ker nisem dosleden pri preverjenjih resničnosti (reality check), vedno padem na lasten trik, da ko bom sanjal, bom ja poštekal, da sanjam zaradi absurdnosti dogajanja, a se seveda to ne zgodi.  In s caleo sem neupravičeno pričakoval, da bo pomagala toliko, da meni ne bi bilo treba narediti nič.

Heh, ne rabiš razlagat... :mrgreen: Če hočeš lucidno sanjat, ni druge, kot aktivno delovanje v tej smeri - preverjanje resničnosti, zapisovanje in sistematiziranje sanj, prepoznavanje sanjskih znamenj,... Prehranska dopolnila so pač le to - torej, dopolnila.